Jak samodzielnie układać kostkę brukową?
Brukowane nawierzchnie cieszą się sporym zainteresowaniem, ponieważ są odporne na warunki atmosferyczne, łatwe w sprzątaniu i stosunkowo tanie. Ważne, że w przeciwieństwie np. do asfaltu, można je ułożyć samodzielnie i oszczędzić tym samym na robociźnie. Jak samodzielnie układać kostkę brukową, by ostateczny efekt był zgodny z oczekiwaniami? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.
Najważniejsza jest podbudowa
Pierwszą rzeczą, o jaką musimy zadbać podczas samodzielnego układania kostki brukowej, jest podbudowa. Wykonuje się ją z kruszywa o zróżnicowanej gradacji lub suchego betonu. Podczas samodzielnej pracy zdecydowanie łatwiejsze wydaje się wykorzystanie piasku i betonu, ale dysponując odpowiednim sprzętem, można poradzić sobie również z kruszywem. Ważne, by podczas prac zapewnić odpowiednią grubość podbudowy, która różna będzie w zależności od przeznaczenia nawierzchni. Im większe obciążenia przewidujemy w danym miejscu, tym grubszą podbudowę powinniśmy wykonać. Po ułożeniu obrzeży wysypujemy kruszywo i odpowiednio je zagęszczamy, dbając, by całość tworzyło równą płaszczyznę. Dopiero wtedy możemy przystąpić do układania kostki brukowej.
Bez odpowiedniego sprzętu nie uzyskasz ładnego efektu
Układanie kostki jest zdecydowanie najprzyjemniejszym etapem całej budowy. Praca idzie szybko i sprawnie, ale warto pamiętać, że do poprawnego zamontowania nawierzchni brukowej konieczne jest jej zagęszczenie. Do tego celu wykorzystuje się specjalne maszyny, które umożliwiają dobicie kostki do podbudowy w taki sposób, by całość tworzyła odporną na wysokie obciążenie powierzchnię. Wiele osób zastanawia się, jaka powinna być szczelina pomiędzy kolejnymi kostkami, ale ta naprawdę nie musimy się o to martwić. Dlaczego? Ponieważ producenci podczas jej wytwarzania wykonują delikatne wypukłości, które są jednocześnie ogranicznikami. Układając więc kostkę na styk, uzyskujemy idealne szczeliny, które gwarantują poprawność ułożenia. Ostatnim etapem prac będzie zasypanie szczelin piaskiem. Dzięki temu kostki przestaną pracować i uzyskamy odporną nawierzchnię na działanie warunków atmosferycznych, wody, ale także obciążenia. Przeważnie do tego celu wykorzystuje się grubszy piasek, który następnie wmiatany jest w szczeliny. Zabieg ten powtarza się tak długo, aż kostka przestanie wchłaniać piasek. Aby proces ten przyspieszyć, można polewać go delikatnie wodą, która zagęszcza piach i sprawia, że możemy uzyskać zdecydowanie szybszy efekt. Nie jest to jednak wcale konieczne, jeśli nie zależy nam na czasie.